Novak Djokovic jest mistrzem Wimbledonu. Po raz siódmy

10.07.2022 0 przez admin

Zapisz się do naszego newslettera „ Kontekst ”: pomoże Ci zrozumieć wydarzenia.

Djokovic

prawa autorskie do zdjęćReuters

Novak Djokovic po raz siódmy został mistrzem tenisa Wimbledonu. W finale pokonał Australijczyka Nicka Kiryosa w czterech setach (4:6, 6:3, 6:4, 7:6). To 21. zwycięstwo Serbów w Wielkim Szlemie.

Dla Nicka Kyrgios to pierwszy finał Wielkiego Szlema. Jednak przed meczem komentatorzy nie spieszyli się z bezwarunkowym zwycięstwem wybitnego serbskiego tenisisty.

Przed tym finałem tenisiści spotkali się dwa razy, a Kiryos pokonał Djokovica dwa razy, nie tracąc z nim ani jednego seta.

Djokovic miał jednak również coś do odpowiedzi: Serb nigdy nie przegrał na korcie centralnym Wimbledonu od 2013 roku.

A początek nie wróżył Serbowi dobrze: Novak oddając jeden ze swoich wyciągów w środku pierwszego seta, przegrał pierwszy mecz w 32. minucie 4:6.

W czwartym meczu drugiego seta Kyrgios stracił koncentrację, a Novak uzyskał przerwę, ostatecznie utrzymując seta 6:3.

W trzecim secie Djokovic zdołał odebrać serw przeciwnika dopiero pod koniec i wygrał seta 6:4.

Czwarty set zakończył się tie-breakiem, który wygrał Djokovic – 7:3.

Nick Kyrgios pokazał dobry tenis, mecz był napięty, komentując mecz John McEnroe nazwał poziom gry obu zawodników fenomenalnym, ale ostatecznie Australijczyk nie zdołał skontrować potężnej, stabilnej gry Djokovica z linii obrony.

Po meczu, przemawiając do publiczności na korcie centralnym, Djokovic był pełen komplementów dla swojego przeciwnika, dodając na koniec: „Nigdy nie sądziłem, że powiem o tobie tyle dobrego, biorąc pod uwagę nasz związek”.

Djokovic miał na myśli bardzo wrogie relacje między dwoma tenisistami, które rozpoczęły się w 2019 roku, kiedy Kyrgios oskarżył Djokovica o „chorobą obsesję” i chęć bycia podobnym do Federera.

Następnie Kiryos niejednokrotnie wyrażał się bezstronnie wobec serbskiego tenisisty, a Novak nie pozostał dłużny, mówiąc raz, że tak naprawdę nie szanuje Australijczyka poza kortem.

podpis pod zdjęciem,

Najwyraźniej nie ma śladu dawnej wrogości między dwoma tenisistami.

Ale wszystko zmieniło się w styczniu 2022 roku, kiedy Djokovic został zatrzymany w Australii z powodu kontrowersyjnej sytuacji ze szczepionką przeciwko krukowi i nie został dopuszczony do mistrzostw kraju Open.

Wtedy czołowi tenisiści postanowili milczeć, ale wieczny rozrabiaka Nick Kyrgios niespodziewanie poparł Serba. „Traktujemy go, jakby był bronią masowego rażenia. A on jest tutaj, aby grać w tenisa” – powiedział Australijczyk.

A po finale na Wimbledonie stało się jasne, że nie ma śladu dawnej wrogości. „Możesz uznać, że nasz bromance się rozpoczął” – powiedział Djokovic do śmiechu fanów na trybunach.